बच्चालाई मोबाइल देखाएर खाना खुवाउँदा हुन्छन् यस्ता चार हानी, आजैदेखि बन्द गर्नुहोस्

mukunda500.dhungana@gmail.com' rastriyakhabar
१८ आश्विन २०८०, बिहीबार ०६:११

के गर्नु, बच्चा खाना खानै मान्दैन, मोबाइल देखाउँछु । यसैमा भुलेर केही खान्छ। मलाई पनि राहत हुन्छ ।’ पछिल्ला वर्षमा धेरै मानिसले यस्तो भनेको सुन्न सकिन्छ । आजकाल धेरै घरमा बच्चालाई खाना खुवाउन मोबाइलको सहारा लिने गरिन्छ । बच्चा जुनसुकै उमेरको किन नहोस्, खाने बेलामा मोबाइल त चाहिन्छ नै ।
तर धेरैले के थाहा पाउनुपर्छ भने यो राहतको कुरा होइन, यसले बच्चाको मानसिक र शारीरिक स्वास्थ्यमा नकारात्मक असर पार्न सक्छ ।

यसबारे भारतको मेडिकेयर अस्पतालका बाल रोग विशेषज्ञ डा. नरजोहन मेश्रामले एक भारतीय सञ्चार माध्यमसँग यसबारे कुराकानी गरेका छन् ।विशेषज्ञलाई विश्वास गर्ने हो भने बच्चालाई खाने खुवाउने बेला मोबाइल दिइयो र सधैँ यही प्रक्रिया जारी राखियो भने यसले बालबालिकामाथि नकारात्मक असर पर्न सक्छ ।

वास्तवमा सधैँ मोबाइल हेर्ने भएकोले बच्चालाई यसको लत लाग्न सक्छ । यहाँसम्म कि यदि तपाईंले साना बच्चालाई यसरी नै खाना खुवाउनु हुन्छ भने उनीहरुले खाना यसरी नै खानुपर्छ भनेर बुझ्छन् कम वा धेरै खाना खानुहाम्रो ध्यान खानामा हुँदा हामीले कति खाने, के खाइरहेका छौँ भन्ने कुरा हामीलाई थाहा हुन्छ ।

तर बच्चालाई खाना खुवाउने बेला मोबाइल देखाइयो भने बच्चाले कति खाने भनेर बुझ्न सक्दैनन् ।त्यसैले धेरैजसो अवस्थामा बच्चाले कि त धेरै खाइरहेका हुन्छन् कि थोरै । यहाँसम्म कि बच्चालाई के खाइरहेको छु भन्ने कुरा पनि थाहा हुँदैन ।

खानाको स्वाद नै थाहा हुँदैन

खाना खाने बित्तिकै त्यो कस्तो स्वादको छ भन्ने कुरा थाहा भइहाल्छ । हामीले जे खाइरहेका छौँ, त्यो आफूलाई मन पर्ने खालको छ कि छैन भन्ने कुरा पनि हामीले थाहा पाउँछौँ । जबकि साना बच्चालाई मोबाइल देखाएर खुवाउँदा त्यसको स्वाद मिठो छ कि छैन भन्ने उनीहरुले थाहा पाउन सक्दैनन् । तपाईंले अनुभव गर्नुभएको होला कि बच्चालाई मोबाइल देखाउँदा उनीहरुले जे पनि खान्छन् । उनीहरूलाई मन नपर्ने कुरा पनि खाइरहेका हुन्छन् । सधैँ मोबाइल देखाएर खाना खुवाउनु बालबालिकाको टेस्ट बडका लागि सही होइन ।

परिवार संग कुराकानी नहुनु

एक दशक अघिसम्म पूरा परिवार सँगै बसेर खाना खाने गर्दथे । खाना खाने समयलाई एक प्रकारको फ्यामिली टाइम मानिन्थ्यो । यति बेला परिवारका सबै सदस्यले एक आपसमा कुराकानी गर्दथे, आफ्ना समस्याको समाधान खोज्थे । यसरी पारिवारिक सम्बन्ध पनि बलियो हुन्थ्यो । तर अहिले खाना खाने समयमा यस्ता खालका कुराकानी कमै देखिन्छ । यदि तपाईंले बच्चालाई खाना खुवाउने बेला यसरी नै मोबाइल देखाउनुहुन्छ भने उनीहरुले खाना खाने बेला कहिले पनि कुराकानीको सिलसिला सुरु गर्दैनन् । यसरी उनीहरुले फ्यामिली बन्डिङलाई बुझ्न पनि सक्दैनन् ।

आमाबुवाले बच्चालाई खाना खुवाउने बेला के गर्ने ?

अभिभावकले बच्चालाई खाना खुवाउने बेला कहिल्यै पनि मोबाइल दिनु हुँदैन । यसका साथै निम्न उपाय अपनाउन सक्नुहुन्छ ।

– बच्चासँग खाना खाने बेला धेरै कुराकानी गर्नुहोस्

– बच्चालाई भोक लागेपछि मात्रै खाना खुवाउनुहोस्

– खाना खाने बेला मोबाइल हेर्ने भनेर जिद्दी गर्न थाल्यो भने बेवास्ता गर्नुहोस्

– खानामा के मन पर्छ, त्यसबारे बच्चासँग कुराकानी गर्नुहोस्

– तपाईं आफैँ पनि खाना खाने बेलामा कहिल्यै मोबाइल नहेर्नुहोस् । ध्यान राख्नुहोस्, बच्चाले सधैँ आफ्नो आमाबुवाको बानी अनुसरण गर्छन् ।

प्रतिक्रिया

Nepali Date Converter

Nepali Date Converter

बिहिबार, मंसिर २१, २०८०