MBL_Ad

साइकल चलाउनुका फाइदै फाइदा

mukunda500.dhungana@gmail.com' rastriyakhabar
१५ कार्तिक २०७९, मंगलवार ०६:११

एजेन्सी । बिग्रँदै गएको जीवनशैलीसँगै विभिन्न प्रकारका स्वास्थ्य समस्याहरु देखापरिरहेका छन् । यस समस्याबाट बच्न शरीर स्वस्थ रहनका लागि शारीरिक क्रियाकलाप आवश्यक हुन्छ । यस्तो अवस्थामा साइकल चलाउनु ठूलो गतिविधि हो।

१५ मिनेट साइकल चलाउनुको फाइदा
साइकल चलाएर फिट रहनुका साथै तौल पनि छिटो कम हुन्छ । यो मांसपेशिहरु टोन गर्न, हड्डी बलियो र वजन कम गर्न को लागी एक महान व्यायाम हो। तर साइकलमा बसेर लामो ड्राइभ गरेर मात्र काम हुँदैन, तौल घटाउने लक्ष्य हासिल गर्न धेरै नियमहरू पालना गर्नुपर्ने हुन्छ। पेटको बोसो घटाउन लामो सवारी चलाउनु राम्रो हो । कम भीडभाड भएका सडकहरूमा सवारीको लागि जानुहोस्, ताकि तपाईं लामो समयसम्म साइकल चलाउन सक्नुहुन्छ र शरीरको बोसो सजिलै जलाउन सक्नुहुन्छ।

पेडलिङ समय ध्यान दिनुहोस्

यदि तपाइँ साइकल चलाएर तौल घटाउने प्रयास गर्दै हुनुहुन्छ भने पेडलिङमा बिताएको कुल समय अनिवार्य छ। समय निर्धारण गर्दा प्रत्येक व्यक्तिको मेटाबोलिज्म फरक–फरक हुन्छ र कुनै पनि दिनचर्या सुरु गर्नुअघि शारीरिक आवश्यकताहरू बुझ्नुपर्छ। यो पनि बुझ्न महत्त्वपूर्ण छ कि कहाँ छिटो पेडल गर्ने र ऊर्जा बचत गर्न आरामसँग सवारी गर्ने। तपाईले एक घण्टा साइकल चलाउँदा छण्ण् क्यालोरी सम्म जलाउन सक्नुहुन्छ। यदि तपाइँ निरन्तर साइकल चलाउनुहुन्छ, साथै स्वस्थ आहार लिनुभयो भने, तपाइँ एक हप्तामा छण्ण् ग्राम वजन घटाउन सक्नुहुन्छ।

समय तय गर्नुहोस्

बिहानको खाजा अघि साइकल चलाउनुहोस्। एउटा अध्ययनले खाली पेटमा साइकल चलाउँदा २० प्रतिशत छिटो बोसो बर्न हुने दाबी गरेको छ । साइकल चलाउनुले दिमागलाई सधैं ताजा राख्छ, साथै यसले दिनको सुरुवात गर्नको लागि तपाईंलाई ऊर्जाले भरिदिन्छ।

माथिको साइकल चलाउनुहोस्

एकचोटि तपाईंले सीधा सडकमा साइकल चलाउन सहज भएपछि, डाउनहिल साइकल चलाउन सुरु गर्नुहोस्। यद्यपि आरोहणले प्रयास लिन्छ, यसले थप क्यालोरीहरू जलाउँछ र तपाईंलाई छिटो वजन घटाउन मद्दत गर्दछ।

मुद्रा मा ध्यान केन्द्रित
साइकल चलाउँदा आसनको पनि ख्याल गर्नुपर्छ । सही मुद्रा, गति, पकड मा फोकस गर्नुहोस्। यसबाहेक, सवारीको समयमा सिटको स्थिति परिवर्तन गरिरहनुहोस्, ताकि शरीरको भागमा कुनै दबाब नपरोस्। यहाँ उल्लेख गरिएका सबै चीजहरू केहि किलो घटाउन धेरै महत्त्वपूर्ण छन्। यी सबै बाहेक, स्वस्थ खाना खानुहोस् र नियमित व्यायाम दिनचर्या पालना गर्नुहोस्। साइकल चलाउँदा तौल घटाउने मात्र होइन फिटनेस र स्वस्थ जीवनशैली अपनाउनेतर्फ ध्यान केन्द्रित गर्नुपर्छ।

हृदयको ख्याल राख्नुहोस्

साइकल चलाउँदा मुटुको धड्कन बढ्छ, जुन मुटुको स्वास्थ्यको लागि एक प्रकारको व्यायाम हो। यसले हृदय र रक्त परिसंचरण संग सम्बन्धित जोखिम कम गर्न सक्छ। साइकल चलाउने जस्ता गतिविधिहरूमा भाग लिने मानिसहरूको हृदयको कार्य कुनै पनि काम नगर्नेहरूको तुलनामा राम्रो हुन्छ।

टाइप २ मधुमेह को जोखिम कम गर्नुहोस्

साइकल चलाउँदा टाइप २ मधुमेहको जोखिम कम हुन्छ। एनसीबीआई साइटमा प्रकाशित अनुसन्धानका अनुसार दैनिक साइकल चलाउने गतिविधि गर्ने मानिसहरूमा टाइप २ मधुमेह हुने जोखिम अरूको तुलनामा निकै कम हुन्छ। साथै, केही मोटो महिलाहरूले ट हप्तासम्म दैनिक द्धछ मिनेट साइकल चलाउँदा उनीहरूको शरीरमा इन्सुलिनको स्तर द्रुत रूपमा घट्ने रेकर्ड पाएका थिए। यस आधारमा साइकल चलाउनुले टाइप २ मधुमेह निको पार्न मद्दत गर्छ भन्ने मान्न सकिन्छ।

मांसपेशिहरु बलियो

साइकल चलाउँदा खुट्टाको सहायताले पेडलिङ गरिन्छ। यस अवधिमा खुट्टाले माथिदेखि तलसम्म सर्कलमा क्रियाकलाप गर्दछ। जसका कारण खुट्टाको मांसपेशीबाट शरीरको तल्लो भाग र माथिल्लो भागको मांसपेशी बलियो हुन्छ । साथै, यसले शरीरमा अक्सिजनको मात्रा पनि बढाउँछ ।

क्यान्सर विरुद्ध सुरक्षा

साइकल चलाउँदा क्यान्सरको जोखिम कम हुन्छ। एक अनुसन्धानका अनुसार दैनिक २ घण्टा साइकल चलाउने मानिसमा कोलोन क्यान्सरको जोखिम झण्डै ५० प्रतिशतले घटेको देखिएको छ । अनुसन्धानका अनुसार हिड्ने र साइकल चलाउने महिलामा स्तन क्यान्सरको जोखिम १० प्रतिशत कम रहेको पाइएको थियो । यस आधारमा साइकल चलाउँदा क्यान्सरको जोखिमलाई केही हदसम्म कम गर्न सकिन्छ भन्ने मान्न सकिन्छ। साइकल चलाउँदा रक्तसञ्चार सुधार हुन्छ, शरीर र दिमाग ताजा रहन्छ

गाउट रोक्न मद्दत गर्नुहोस्
साइकल चलाउने फाइदाहरू ओस्टियोआर्थराइटिस (जोर्नीको सूजन) को लक्षणहरू कम गर्न र रोक्नमा महसुस गर्न सकिन्छ । साइटमा प्रकाशित अनुसन्धानका अनुसार ८ हप्तासम्म २५ मिनेट साइकल चलाउने व्यक्तिमा ओस्टियोआर्थराइटिसको लक्षणमा कमी आएको देखियो । साइकल चलाउन मांसपेशी बलियो बनाउन र ऊर्जा सुधार गर्न देखाइएको थियो । साइकल एक एरोबिक व्यायाम हो। एकै समयमा, एरोबिक्स जस्ता गतिविधिहरूले जोर्नीहरूमा कम तनाव दिन्छ। रोग नियन्त्रण र रोकथाम केन्द्रका अनुसार, हल्का जोर्नी दुखाइ कम गर्न घण् देखि ठछ मिनेट एरोबिक गतिविधि गर्न सकिन्छ। यो साइकल चलाउने, छिटो हिड्ने वा पौडी खेल्नेसम्म पनि हुन सक्छ।

तनाव कम गर्नुहोस्

साइकल चलाउँदा दिमागको अवस्था परिवर्तन गरेर मस्तिष्कमा रक्तसञ्चार सुधार गर्न सकिन्छ। जसले हाइपोथैलेमस पिट्यूटरी एड्रेनलमा तनावलाई प्रतिक्रिया गर्दछ
(भारतीय समाचार एजेन्सी दैनिक भास्करले फिजियोथेरापिस्ट ख्याति शर्मासँग गरेको कुराकानीमा आधारित)

प्रतिक्रिया