MBL_Ad

टाउको चिलाउने समस्या छ भने यी उपाय गर्नुहोस्

mukunda500.dhungana@gmail.com' rastriyakhabar
१५ जेष्ठ २०७९, आईतवार ०६:१०

एजेन्सी । टाउको चिलाउने एउटा यस्तो समस्या हो, जसका कारण धेरै मानिस चिन्तित हुन्छन् । यो समस्या तब हुन्छ जब तपाईको टाउको सुख्खापनको शिकार हुन्छ। यसका अलावा फोहोर, डन्डीफोर, फंगल इन्फेक्सन, जुँगा र गर्मीमा अत्याधिक पसिना आउनु पनि यसको कारण हुनसक्छ । टाउकोमा चिलाउनेलाई सेबोरेरिक डर्मेटाइटिस भनिन्छ। टाउकोमा अत्यधिक चायाका कारण यस्तो समस्या हुन्छ ।
जाडो मौसममा यो समस्या बढ्दै जान्छ । यदि तपाई पनि टाउको चिलाउने समस्याबाट हैरान हुनुहुन्छ र यसबाट छुटकारा पाउन चाहनुहुन्छ भने हामी तपाईलाई केही यस्ता उपायहरु बताइरहेका छौँ जसको मद्दतले तपाईलाई तुरुन्तै टाउको चिलाउने समस्याबाट मुक्ति मिल्नेछ ।

टाउको चिलाउने समस्या रोक्ने घरेलु उपचारः
१.यदि तपाईको कपाल तैलीय छ भने गर्मी मौसममा हरेक दिन स्याम्पु गर्नुहोस्। यसले पसिना र धुलोको कारणले कपालमा जमेको फोहोरलाई रोक्छ। शैम्पू छनोट गर्दा, एक जैविक शैम्पू वा हल्का शैम्पू छनोट गर्नुहोस् किनभने रसायनले भरिएको शैम्पूले तपाईंको टाउकोको नमी सोस्छ ।

२.भिजेको कपाल कहिल्यै नबाँध्नुहोस्। कपाललाई सधैं राम्ररी सुकाएर बाँध्नुहोस्। कपाल भिजेको हुँदा ब्याक्टेरिया र फंगस बढ्ने मौका मिल्छ। त्यसैले कपाललाई केही समय खुला राखी सुकाउन दिनुहोस्।

३.जसरी तपाईं आफ्नो टूथब्रश कसैसँग बाँड्नुहुन्न, त्यसैगरी तौलिया वा कम्बा अरूसँग कहिल्यै बाँड्नुहुन्न। यसले तपाईंलाई धेरै प्रकारका संक्रमणहरूबाट बचाउँछ।

४.गर्मीमा स्क्याल्प इन्फेक्सनको जोखिम कम गर्नको लागि नीमको तेल, चिया रुखको तेल जस्ता एन्टिब्याक्टेरियल तत्वले आफ्नो टाउकोको मसाज गर्न सक्नुहुन्छ।

५.यस बाहेक दहीले टाउकोको मसाज गर्दा चिलाउने समस्याबाट मुक्ति मिल्छ। साथै कपालमा चमक आउँछ । यसलाई हप्तामा तीन देखि चार पटक लागू गर्नुहोस्।

६.प्याजको रस निकालेर कपासको सहायताले टाउकोमा लगाउने । यसलाई २० मिनेटको लागि छोड्नुहोस् र त्यसपछि स्याम्पु गर्नुहोस्।

७.यस बाहेक नीमको एक पाव पात, हिबिस्कसको पात एक पाव पिसेर यो पेस्ट हेयर प्याकको रूपमा लगाउनुहोस्। एक घण्टा पछि आफ्नो टाउको धुनुहोस्।

८.टाउकोको चिलाउने समस्याबाट छुटकारा पाउन तपाईं स्याउ साइडर भिनेगर पनि प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ। दुई कप पानीमा आधा कप एप्पल साइडर भिनेगर मिलाउनुहोस्। स्याम्पु गरेपछि टाउकोमा लगाउनुहोस् र केही बेर छोड्नुहोस्। १० मिनेटपछि पानीले धुनुहोस् ।

प्रतिक्रिया