गर्मीमा नरिवलको पानी सबैभन्दा फाइदाजनक, यस्ता छन् स्वास्थ्यलाभहरू

mukunda500.dhungana@gmail.com' rastriyakhabar
२ जेष्ठ २०७९, सोमबार ०५:०३

काठमाडौं । गर्मीको मौसम हाम्रो स्वास्थ्यका लागि निकै चुनौतीपूर्ण मानिन्छ । यो समयमा गरिने थोरै लापरवाहीले धेरै समस्या निम्त्याउन सक्छ। गर्मी मौसममा डिहाइड्रेसन, पेट दुख्ने र गर्मी हुने समस्या धेरै हुने गर्छ ।

कतिपय अवस्थामा यस्तोले ठूला समस्या पनि निम्त्याउन सक्छ, त्यसैले सबैलाई लगातार गर्मीबाट बच्ने उपाय अपनाउन सल्लाह दिइन्छ। विशेष गरी यो मौसममा हाइड्रेसनको विशेष ख्याल राख्नु आवश्यक छ, किनभने कडा घाम र बढेको तापक्रमका कारण धेरै पसिना आउँछ, जसका कारण शरीरमा रहेको पानी बाहिर निस्कन थाल्छ ।

गर्मियों में नारियल पानी के लाभ

गर्मीयाममा बजारमा धेरै प्रकारका चिसो पेय पदार्थ पाइन्छ तर स्वास्थ्य विज्ञहरुले त्यसलाई स्वास्थ्यको दृष्टिले निकै हानिकारक मान्छन् । यस्तो अवस्थामा डिहाइड्रेसनबाट बच्नका साथै शरीरलाई फाइदा पुग्ने पेय पदार्थमा ध्यान दिनुपर्छ ।

नरिवल पानी एक यस्तो पेय हो जुन गर्मीमा सबैभन्दा लाभदायक र स्वास्थ्यकर मानिन्छ। अध्ययनहरूले पनि यसको फाइदाहरू पुष्टि गर्दछ। आउनुहोस् नरिवल पानीका केही यस्ता स्वास्थ्य फाइदाहरूबारे जानौं।

 

मुटु रोगबाट बच्न :

मुटु रोगबाट बच्न गरिएको अध्ययनमा नरिवलको पानी पिउनु फाइदाजनक रहेको देखाइएको छ । यो मुटुसम्बन्धी रोग निम्त्याउने बोसो र कोलेस्ट्रोल घटाउन फाइदाजनक हुन्छ । सन् २००८ मा गरिएको एक अनुसन्धानले नरिवलको पानीले ४५ दिनमा कोलेस्ट्रोल र ट्राइग्लिसराइडको स्तर घटाउन सहयोगी हुने देखाएको छ । नरिवलको पानीमा पाइने पौष्टिक तत्वले शरीरलाई स्वस्थ राख्न विशेष फाइदा गर्छ ।

निर्जलीकरण रोक्छ :

गर्मीमा स्वास्थ्यको ख्याल राख्न नरिवल पानी राम्रो विकल्प हुन सक्छ। स्वादका साथसाथै यसलाई राम्रो स्वास्थ्यको हिसाबले पनि निकै फाइदाजनक मानिन्छ । अध्ययनहरूले देखाउँछ कि नरिवलको पानीमा पोटासियम, सोडियम र म्याग्नेसियम र इलेक्ट्रोलाइट्स प्रशस्त हुन्छ, जुन तपाईंको शरीरलाई स्वस्थ राख्नको लागि आवश्यक छ। नरिवलको पानीमा क्यालोरी र कार्बोहाइड्रेट पनि कम हुन्छ, त्यसैले यो स्वास्थ्यका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ।

डिहाइड्रेशन से बचाव के लिए पिएं नारियल पानी

के मधुमेहले नरिवलको पानी पिउन हुन्छ ?

नरिवलको पानी मधुमेह रोगीका लागि पनि फाइदाजनक हुने देखाएको छ । अनुसन्धानले नरिवलको पानीले रगतमा चिनीको मात्रा बढाउँदैन।

यस सम्बन्धमा सन् २०१५ मा मुसामा गरिएको एक अध्ययनमा यसले रगतमा चिनीको मात्रा नियन्त्रणमा राख्न सहयोगी रहेको पाइएको थियो । अध्ययनमा नरिवलको पानी खुवाइने मुसामा हेमोग्लोबिन लेभल कम भएको पाइएको थियो । यद्यपि, मानवहरूमा यसको प्रभावहरू पुष्टि गर्न थप अध्ययनहरू आवश्यक छ। चिकित्सकको सल्लाहमा मात्र यसको सेवन गर्नुहोस्।

मुधुमेह के पेय

मिर्गौलामा पत्थरी हुने जोखिम कम हुन्छ :

नरिवलको पानी पिउनु पनि मिर्गौलाको पत्थरीबाट बच्न उत्तम विकल्प हुन सक्छ। अध्ययनले नरिवलको पानीले मृगौला र मूत्रमार्गमा क्रिस्टलहरू टाँसिनबाट रोक्न मद्दत गरेको पत्ता लगाएको छ । यसका साथै यसमा पाइने पोषक तत्वले मृगौलाको विषाक्तता कम गर्न पनि सहयोगी हुन्छ, जसले मृगौलामा पत्थरी बन्ने खतरा कम गर्छ ।

प्रतिक्रिया