आखिर,शिव भगवानका लागि साउन किन प्रिय ? यो महिनामा मागेका सबै कुरा पुरा हुन्छन्

काठमाडौं । साउन महिना भगवान शिवका लागि खाश हुन्छ । यो वर्ष साउन महिनाको पहिलो तिथि अर्थात प्रतिपदा तिथी १० साउनमा परेको छ । साउने मास पनि १० गतेदेखि नै शुरु हुँदैछ । साउन र शिव भगवानको गहिरो सम्बन्ध रहेको छ ।

साउन महिना सुन्नेवित्तिकै हाम्रो आँखामा मुसलधारे पानी र पानीमा गरिने भगवान शिव को भक्तिको दृश्य आउछ । तर कहिल्लै सोच्नु भएको छ कि भगवान भोलेनाथका लागि सबै महिनाहरुमा आखिर साउन महिना नै किन प्यारो लाग्छ ? भोलेनाथको लागि साउन महीनामा भक्तजनहरु किन धेरै आराध्य गर्ने गर्छन ।

साउनमा भगवान शिवलाई यत्ति धेरै महत्व दिनुको कारण के छ भनेर कहिल्लै सोच्नु भएको छ ? भगवान भोलेनाथ र साउन महिनाबीच धेरै सम्बन्धहरु रहेका छन् । आज हामी त्यस्ता केही कुराहरुबारे जानकारी गराउन गइरहेका छौँ ।

पार्वतीले शिव प्राप्त गर्न साउन महिनामा कडा व्रत बसिन्
पहिलो कथा अनुसार माता सती अर्थात पार्वतीसँग सम्बन्धित छ । माता सतीले आफ्नो शरीर योगको शक्तिसँगै आफ्नो बुबा दक्षको घरमा छोडिदिइन् ।

त्यसपछि उनले हिमालयमा पार्वतीको रूपमा जन्म लिइन् । भोलेनाथलाई श्रीमान्का रुपमा पाउनका लागि पार्वतीजीले धेरै गाह्रो व्रत राखेकी थिइन् । त्यस समयमा एक पातसमेत लिएकी उनलाई अपर्णा भनेर पनि चिनिन्थ्यो ।

त्यस गहन तपस्यापछि, उनले भगवान शिवलाई आफ्ना पतिका रुपमा पाइन् । यो व्रत श्रावण महिनामा माता पार्वतीले लिएकी थिइन् । त्यसकारण साउन महिना उनीहरूलाई विशेष मनपर्दछ । मानिन्छ कि साउनमा भोलेनाथको पूजा गर्दा उनी चाँडै खुशी हुन्छन् ।

साउन महिनाले शिवशंकरलाई शीतलता दिन्छ
भनिन्छ कि साउन महिना भोलेनाथलाई पनि मनपर्दछ, साउन महिनामा अधिकतम वर्षाको आशा गरिन्छ जसले भोलेनाथको तातो शरीरलाई शीतलता प्रदान गर्दछ । भगवान् शिवले नै साउन महिनाको महिमा सनतकुमारहरूलाई सुनाएका थिए ।

साउनको महिना कर्कटमा सूर्यको प्रवेशसँगै शुरू हुन्छ । सूर्य तातो हुन्छ र चन्द्रमाले शीतलता प्रदान गर्दछ, त्यसैले जब सूर्य कर्कटमा प्रवेश गर्दछ, मौसम शीतल हुन्छ र अत्यधिक वर्षा हुन्छ । भोलेनाथ बाबालाई साउनको महिनामा शीतलता हुन्छ र यसैले साउन महिना भगवान शंकरलाई अत्यन्त मनपर्दछ ।

शिवशम्भु यस महिनामा ससुराली गएका थिए
साउन महिनामा भगवान शिव पृथ्वीमा अवतरित भए र आफ्नो ससुरालको घरमा गए, त्यहाँ उनलाई अर्घ्य र जलाभिषेकले स्वागत गरियो । यो मान्यता छ कि भगवान शिव साउनमा हरेक वर्ष आफ्नो ससुरालको घर आउँछन् ।

भगवान शंकरको आशीर्वाद प्राप्त गर्नका निम्ति पृथ्वी लोकका मानिसहरुका लागि यो उत्तम समय हो । साउन महिनामा हरेक सोमबार व्रत बस्नाले भोले बाबासँग मागेका सबै इच्छा पूर्ण हुन्छन् भन्ने विश्वास रहँदै आएको छ ।

बिहिबार, साउन ७, २०७८ मा प्रकाशित

सम्बन्धित सामाग्री

ताजा समाचार

हामीसँग Facebook मा जोडिनुहोस्