प्रदेश ५ नाम र राजधानी : नाराबाजी र होहल्लाबीच छलफल सकियो

बुटवल। विपक्षी दल नेपाली कांग्रेसका सांसदहरूको नाराबाजी, तोडफोड र होहल्लाका बीच प्रदेश ५ को प्रदेश सभा बैठकमा प्रदेशको नाम र राजधानी सम्बन्धी सरकारको प्रस्तावमा छलफल भएको छ ।

छलफलमा भाग लिने अधिकांश सदस्यहरूले सरकारी प्रस्तावको पक्षमा विचार प्रकट गरेका थिए । प्रस्तावप्रति असन्तुष्ट सत्तारुढ सांसदहरूले नाम र राजधानीसम्बन्धी सांसदको टोली र विज्ञ टोलीका प्रतिवेदन सार्वजनिक गर्न माग गरेका थिए ।

नाराबाजी र होहल्लाका बीच सत्तारुढ नेकपाका र समाजवादी पार्टीका संसादहरूले छलफलमा भाग लिएका थिए । छलफल सकिएपछि सभामुख घर्तीले आन्तरिक मामिला तथा कानून मन्त्री कुलप्रसाद केसीलाई छलफलमा उठेका प्रश्नको जवाफ दिन समय दिएका थिए ।

मन्त्री केसीले बुँदागतरूपमा प्रश्नको जवाफ त दिएनन् तर उनले प्रदेशको भूगोल, जनताको सुविधा र ऐतिहासिकता हेरेर सरकारले दाङको देउखुरी उपत्यका, भालुवाङ क्षेत्रलाई राजधानी बनाउन प्रस्ताव गरेको बताए ।

उनले विपक्षी दल नेपाली कांग्रेसले लोकतन्त्रको उपाहास गरेको र सभामुखमाथि हातपात गरेको आरोप लगाए । उनले कांग्रेसको विरोधको शैलीप्रति आक्रोश प्रकट गरे । उनले सांसदहरूको माग बमोजिम विज्ञ टोली र सांसदहरूको अध्ययन टोलीका प्रतिवेदन सार्वजनिक गरेको जानकारी गराउँदै सभामुखलाई हस्तान्तरण गरे ।

सभामुखले सरकारको प्रस्तावमा संशोधन पेश गर्न १८ घण्टा समय दिएका छन् । बैठक मङ्गलबार मध्याह्न १२ बजे बस्ने गरी स्थगित गरिएको छ ।

कुल ८७ जना सदस्य रहेको प्रदेश सभामा सत्तारुढ दल नेकपा एक्लैसँग प्रस्ताव पारित गर्न पर्याप्त मत छ । उक्त प्रस्ताव दुई तिहाइ बहुमतले पारित हुनुपर्छ ।
अन्य कुनै परिस्थिति नभए मङ्गलबार नाम र राजधानीसम्बन्धी प्रस्ताव पारित हुनेछ । नेकपाले प्रस्तावको पक्षमा मतदान गर्न आफ्ना सांसदहरूलाई ह्वीप जारी गरेको छ ।

यसअघि सभामुख घर्तीले विपक्षी दलका सांसदलाई बोल्न समय दिएका भए पनि उनीहरूले बोल्न अस्वीकार गरेका थिए । विपक्षी दल नेपाली कांग्रेसका सांसदहरूले नाराबाजी गर्दै कुर्सी तोडफोड गरेका भए पनि बैठक चलेको थियो । सभामुख घर्तीले बारम्बार ‘विरोध गर्ने अधिकारको सम्मान गर्दै’ भन्दै होहल्लाका बीच बैठक चलाएका थिए । उनले बारम्बार ‘मर्यादा पालक’ भन्दै विरोधी सांसदहरूलाई रोष्ट्रमा आउन रोक्न निर्देशन दिएका थिए ।

विपक्षी सांसदहरूको चर्को नाराबाजीका बीच आन्तरिक मामिला तथा कानुनमन्त्री केसीले चर्को स्वरमा नामकरण र राजधानीसम्बन्धी प्रस्ताव पेश गरेका थिए ।

यसपछि सुरु भएको छलफलमा सभामुखले सत्तारुढ सांसद भोजप्रसाद श्रेष्ठलाई समय दिएका थिए । पाँच मिनेटको समय पाएका श्रेष्ठले राजधानीसम्बन्धी अध्ययन समितिको प्रतिवेदन सांसदहरूलाई उपलब्ध गराउन माग गरे । उनले कुन आधारमा दाङको भालुवाङलाई राजधानी बनाउनु परको हो भन्ने प्रष्ट हुनुपर्ने बताए । उनले दाङमा राजधानी बनाउने प्रस्तावको विरोध गरे ।

पहिलो बैठक अवरुद्ध भएपछि सभामुख घर्तीले २ बजे बस्ने गरी बैठक स्थगित गरेका थिए । करिब साढे ३ बजे सुरु भएको बैठकमा नाराबाजी र तोडफोड भएको थियो ।

मङ्लबार, अशोज २०, २०७७ मा प्रकाशित

सम्बन्धित सामाग्री

ताजा समाचार

हामीसँग Facebook मा जोडिनुहोस्