कोरोना भाइरसको पुनर्संक्रमण र इम्युनिटीका विषयमा अध्ययनको यस्तो खुलासा

एजेन्सी । कोरोना भाइरसले सम्पूर्ण विश्वमा तहसनहस गरिरहेको अवस्था छ । हङकङ, इटाली र अमेरिकामा स्वस्थ भएपछि फेरि कोरोना संक्रमण भएका घटना सार्वजनिक भएपछि व्यक्तिहरू थप आतंकित हुन थालेका छन् । तर, एक नयाँ अध्ययनले मानिसहरूलाई राहतको खबर दिएको छ ।

आइल्याण्डका मानिसहरूमा गरिएको यो अध्ययन न्यू इङ्गल्याण्ड जर्नल अफ मेडिसिनमा प्रकाशित भएको छ । यस अध्ययनले पुनः एकीकरण र प्रतिरक्षाको बारेमा जनताको आशंका हटाएको छ । अध्ययनको लागि अनुसन्धानकर्ताहरूले ३० हजार ५ सय ७६ व्यक्तिहरूबाट सिरम नमूनाहरू संकलन गरेका थिए । जसबाट छ वटा विभिन्न एन्टिबडीहरूको परीक्षण गरे । सोधमा कोरोना संक्रमण पछि निको भएका १ हजार ७ सय ९७ जनामध्ये ९१.१ प्रतिशतमा राम्रो स्तरको एन्टिबडी थियो ।

 

अध्ययनकाअनुसार चार महिनासम्म एन्टिबडीको यस स्तरमा कुनै कमी आएको छैन । सोधमा वृद्ध व्यक्तिहरूमा प्रतिरक्षा प्रतिक्रिया उच्च पाइएको थियो । कोरोना भाइरसले सबैभन्दा बढी वृद्धहरूलाई असर गर्ने र अत्यन्त गम्भीर रूपमा प्रभाव गर्दछ । यस्तो अवस्थामा वृद्धहरूमा थप प्रतिरक्षा प्रतिक्रिया पाउनको लागि पक्कै पनि यो राम्रो समाचार हो । प्रभावकारी खोपको लागि अधिक प्रतिरोधात्मक क्षमता पनि हुनु राम्रो समाचार हो ।

अध्ययनकाअनुसार अनुसन्धानमा रहेका मानिसहरूमा पाइने थप प्रतिरोधात्मक क्षमताले पहिलो पटक कोरोनाबाट निको भएपछि फेरि संक्रमणको धेरै कम घटनाहरू भएका छन् । कोरोना भाइरसको फैलावट रोक्नको लागि जनसंख्याको ७० प्रतिशतमा एन्टिबडीहरू हुनु आवश्यक छ । यस अध्ययनले आइल्याण्डका जनसंख्याको १ प्रतिशतभन्दा कममा कोरोना भाइरस भेट्टाएको छ ।

 

डाक्टरहरूका अनुसार दोस्रो संक्रमण पहिलो संक्रमण भन्दा धेरै हल्का हुन्छ । पहिलो पटक संक्रमणले शरीरमा झगडा गर्ने क्षमता सृर्जना गर्दछ, जसले दोस्रो पटक भाइरसलाई कमजोर पार्दछ । यद्यपि यो एन्टिबडी शरीरमा कति समय रहन्छ भनेर भन्नु एकदमै हतार हुने बताइएको छ ।

 

कोरोना भाइरस रोकथाम गर्न अहिले मानिसहरू हर्ड इम्युनिटी र खोपबाट मात्र आशा गरिएको छ । कोरोनाविरुद्धको खोप विश्वव्यापी रूपमा रूपमा खोजी र परीक्षण भइरहेको छ । खोपलाई कोरोना भाइरसविरुद्धको लडाई मा एक खेल परिवर्तकको रूपमा लिइएको छ । खोपबाट प्राप्त हुने एन्टिबडीहरू लामो समय सम्म रहने विश्वास गरिन्छ ।

आइतवार, भदौ २१, २०७७ मा प्रकाशित

सम्बन्धित सामाग्री

ताजा समाचार

हामीसँग Facebook मा जोडिनुहोस्